Skip to content

1 Larchwood CtBayville, NJ 08721

Built 2000

Last Sale Price
$130,950
Last Sale Date
Sep 7, 2012

Property Information

Block956.05
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page196

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage2,963
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,300
19%
Improvement Value:$346,900
81%
Total Assessment$428,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,324+3.9%
2024$9,934+4.1%
2023$9,545+0.0%
2022$9,545+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 12288, Page 1212

Property Sale

Sale
$314,675
DeedBook 10205, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 2000