Skip to content

4 Overlook PlBayville, NJ 08721

Built 2000

Last Sale Price
$238,320
Last Sale Date
Jul 13, 2000

Property Information

Block956.05
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page196

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage2,741
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,300
23%
Improvement Value:$274,800
77%
Total Assessment$356,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,586+3.9%
2024$8,262+4.1%
2023$7,937+0.0%
2022$7,937+7.7%
Property History

Property Sale

Sale
$238,320
DeedBook 10356, Page 1174

Property Built

Built

Year Built: 2000