Skip to content

155 Foster AveBayville, NJ 08721

Built 2000

Last Sale Price
$351,000
Last Sale Date
Oct 25, 2013

Property Information

Block956.05
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page196

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage2,380
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
22%
Improvement Value:$285,300
78%
Total Assessment$367,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,856+3.9%
2024$8,521+4.1%
2023$8,187+0.0%
2022$8,187+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$351,000

From:

To:

Sq Ft2,380DeedBook 15687, Page 287Recorded11/15/2013

Property Sale

Sale
$479,900
DeedBook 12608, Page 1773

Property Sale

Sale
$240,175
DeedBook 10138, Page 1214

Property Built

Built

Year Built: 2000