Skip to content

34 Brittany DrBayville, NJ 08721

Built 2000

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Apr 21, 2011

Property Information

Block956.07
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page196

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage2,768
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,900
24%
Improvement Value:$264,400
76%
Total Assessment$346,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,349+3.9%
2024$8,034+4.1%
2023$7,719+0.0%
2022$7,719+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 14890, Page 610

Property Sale

Sale
$261,850
DeedBook 10524, Page 1933

Property Built

Built

Year Built: 2000