Skip to content

51 Briar StBayville, NJ 08721

Built 1954

Last Sale Price
$116,000
Last Sale Date
Jun 13, 2014

Property Information

Block958
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page203

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage616
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
59%
Improvement Value:$51,900
41%
Total Assessment$125,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,035+3.9%
2024$2,921+4.1%
2023$2,806+0.0%
2022$2,806+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$116,000

From:

To:

Sq Ft616DeedBook 15844, Page 1014Recorded7/9/2014

Property Built

Built

Year Built: 1954