Skip to content

44 Mariciel AveBayville, NJ 08721

Built 1989

Last Sale Price
$266,000
Last Sale Date
Nov 30, 2011

Property Information

Block960
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page202

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage2,464
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,600
33%
Improvement Value:$198,900
67%
Total Assessment$296,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,149+3.9%
2024$6,879+4.1%
2023$6,609+0.0%
2022$6,609+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$266,000
DeedBook 15041, Page 670

Property Sale

Sale
$258,500
DeedBook 10580, Page 436

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4740, Page 836

Property Built

Built

Year Built: 1989