Skip to content

46 Dolphin Circle WestBayville, NJ 08721

Built 1999
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Apr 30, 2001

Property Information

Block973.02
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page208

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,817
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,400
29%
Improvement Value:$175,000
71%
Total Assessment$245,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,917+3.9%
2024$5,693+4.1%
2023$5,470+0.0%
2022$5,470+2.9%
Property History
Sales3Foreclosures1

Foreclosure Case F-001228-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274Monthly Pmt••••••••

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 10387, Page 1277

Property Sale

Sale
$135,990
DeedBook 10015, Page 996

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 5639, Page 949