Skip to content

38 Dolphin Circle WestBayville, NJ 08721

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 13, 2024

Property Information

Block973.02
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page208

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,817
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,400
27%
Improvement Value:$182,400
73%
Total Assessment$249,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,023+3.9%
2024$5,795+4.1%
2023$5,568+0.0%
2022$5,568+2.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$415,999
Sq Ft1,817DeedBook 19053, Page 1225Recorded6/3/2022

Property Sale

Sale
$238,000

From:

To:

Sq Ft1,817DeedBook 16379, Page 1836Recorded5/2/2016

Property Sale

Sale
$155,062
DeedBook 10225, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 5639, Page 949