Skip to content

16 Dolphin Circle WestBayville, NJ 08721

Built 2000

Last Sale Price
$144,990
Last Sale Date
Jan 12, 2001

Property Information

Block973.02
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page208

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,817
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,200
27%
Improvement Value:$192,500
73%
Total Assessment$262,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,334+3.9%
2024$6,095+4.1%
2023$5,856+0.0%
2022$5,856+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$144,990
DeedBook 10285, Page 347

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 10085, Page 1309

Property Built

Built

Year Built: 2000