Skip to content

18 Marlin DrBayville, NJ 08721

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 19, 2023

Property Information

Block973.03
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page208

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,418
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,000
29%
Improvement Value:$163,400
71%
Total Assessment$231,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,329+4.1%
2024$5,118+4.3%
2023$4,908+0.0%
2022$4,908+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 10919, Page 1849

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 10085, Page 1309

Property Built

Built

Year Built: 2000