Skip to content

20 Marlin DrBayville, NJ 08721

Built 2001

Last Sale Price
$107,500
Last Sale Date
Feb 21, 2017

Property Information

Block973.03
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page208

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,130
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,100
62%
Improvement Value:$40,400
38%
Total Assessment$107,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,592+3.9%
2024$2,494+4.1%
2023$2,396+0.0%
2022$2,396+2.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$107,500

From:

To:

Sq Ft1,130DeedBook 16668, Page 446Recorded2/24/2017

Property Sale

Sale
$129,990
DeedBook 10292, Page 1831

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 10060, Page 558