Skip to content

9 Marlin DrBayville, NJ 08721

Built 2001

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jun 9, 2023

Property Information

Block973.04
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page208

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,858
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,600
27%
Improvement Value:$180,200
73%
Total Assessment$246,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,950+3.9%
2024$5,726+4.1%
2023$5,501+0.0%
2022$5,501+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,858DeedBook 19411, Page 1758Recorded6/22/2023

Property Sale

Sale
$252,500

From:

To:

Sq Ft1,642DeedBook 16425, Page 1061Recorded6/21/2016

Property Sale

Sale
$144,900
DeedBook 10555, Page 1549

Property Built

Built

Year Built: 2001