Skip to content

83 Dolphin Circle EastBayville, NJ 08721

Built 2001

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jan 7, 2012

Property Information

Block973.04
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page208

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,642
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,300
28%
Improvement Value:$180,600
72%
Total Assessment$251,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,073+3.9%
2024$5,844+4.1%
2023$5,615+0.0%
2022$5,615+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 15085, Page 1660

Property Sale

Sale
$349,000
DeedBook 12801, Page 1942

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 10549, Page 980

Property Built

Built

Year Built: 2001