Skip to content

75 Dolphin Circle EastBayville, NJ 08721

Built 2001

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 14, 2025

Property Information

Block973.04
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page208

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,817
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,100
26%
Improvement Value:$193,700
74%
Total Assessment$260,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,288+3.9%
2024$6,051+4.1%
2023$5,813+0.0%
2022$5,813+2.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$342,000
DeedBook 13514, Page 221

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 12689, Page 1597

Property Sale

Sale
$167,490
DeedBook 10664, Page 1263

Property Built

Built

Year Built: 2001