Skip to content

68 Dolphin Circle EastBayville, NJ 08721

Built 2001

Last Sale Price
$307,000
Last Sale Date
Jul 31, 2018

Property Information

Block973.05
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page208

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,817
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,200
25%
Improvement Value:$207,500
75%
Total Assessment$276,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,671+3.9%
2024$6,419+4.1%
2023$6,168+0.0%
2022$6,168+2.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$307,000

From:

To:

Sq Ft1,817DeedBook 17197, Page 1337Recorded8/3/2018

Property Sale

Sale
$362,500
DeedBook 13128, Page 1455

Property Sale

Sale
$182,440
DeedBook 10815, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 2001