Skip to content

64 Dolphin Circle EastBayville, NJ 08721

Built 2001

Owner
---
Last Sale Price
$489,900
Last Sale Date
Mar 4, 2025

Property Information

Block973.05
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page208

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,642
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,900
28%
Improvement Value:$168,000
72%
Total Assessment$234,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,663+3.9%
2024$5,450+4.1%
2023$5,236+0.0%
2022$5,236+2.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$489,900
Sq Ft1,642DeedBook 19944, Page 1240Recorded3/5/2025

Property Sale

Sale
$242,500

From:

To:

Sq Ft1,642DeedBook 16786, Page 1307Recorded6/30/2017

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,642DeedBook 16488, Page 1288Recorded8/24/2016

Property Sale

Sale
$155,472
DeedBook 10639, Page 691

Property Built

Built

Year Built: 2001