Skip to content

21 Lena CtBayville, NJ 08721

Built 2001

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 9, 2025

Property Information

Block973.05
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page208

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,333
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,900
23%
Improvement Value:$218,000
77%
Total Assessment$284,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,869+3.9%
2024$6,610+4.1%
2023$6,350+0.0%
2022$6,350+7.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$298,000

From:

To:

Sq Ft2,333DeedBook 17482, Page 1150Recorded5/28/2019

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 13014, Page 1511

Property Sale

Sale
$169,540
DeedBook 10320, Page 1453

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$1,417,500
DeedBook 10151, Page 1171