Skip to content

16 Lena CtBayville, NJ 08721

Built 2000

Owner
---
Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Jul 2, 2025

Property Information

Block973.05
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page208

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,761
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,000
27%
Improvement Value:$177,100
73%
Total Assessment$244,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,885+3.9%
2024$5,663+4.1%
2023$5,441+0.0%
2022$5,441+2.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$505,000
Sq Ft1,761DeedBook 20065, Page 930Recorded7/9/2025

Property Sale

Sale
$278,500

From:

To:

Sq Ft1,761DeedBook 17168, Page 1348Recorded7/9/2018

Property Sale

Sale
$247,000
DeedBook 15080, Page 1547

Property Sale

Sale
$144,990
DeedBook 10351, Page 664

Property Sale

Sale
$1,417,500
DeedBook 10151, Page 1171

Property Built

Built

Year Built: 2000