Skip to content

49 Marlin CtBayville, NJ 08721

Built 2001

Last Sale Price
$439,900
Last Sale Date
May 10, 2024

Property Information

Block973.05
Lot45
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page208

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,130
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,400
36%
Improvement Value:$138,100
64%
Total Assessment$214,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,172+3.9%
2024$4,976+4.1%
2023$4,781+0.0%
2022$4,781+2.9%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$439,900
Sq Ft1,130DeedBook 19700, Page 868Recorded6/5/2024

Property Sale

Sale
$125,042
Sq Ft1,130DeedBook 18645, Page 363Recorded8/24/2021

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,130DeedBook 17270, Page 1393Recorded10/16/2018

Property Sale

Sale
$247,000
DeedBook 13705, Page 1158

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 12878, Page 489

Property Sale

Sale
$129,990
DeedBook 10414, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$1,417,500
DeedBook 10151, Page 1171