Skip to content

40 Marlin CtBayville, NJ 08721

Built 2000

Last Sale Price
$153,490
Last Sale Date
Apr 20, 2001

Property Information

Block973.05
Lot59
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page208

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,824
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,700
25%
Improvement Value:$209,000
75%
Total Assessment$278,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,719+3.9%
2024$6,466+4.1%
2023$6,212+0.0%
2022$6,212+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$153,490
DeedBook 10372, Page 231

Property Sale

Sale
$1,417,500
DeedBook 10151, Page 1171

Property Built

Built

Year Built: 2000