Skip to content

487 Wheaton AveBayville, NJ 08721

Built 1986

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Aug 8, 1991

Property Information

Block979
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page134

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,633
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,700
40%
Improvement Value:$162,800
60%
Total Assessment$272,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,570+3.9%
2024$6,322+4.1%
2023$6,074+0.0%
2022$6,074+2.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 4924, Page 953

Property Built

Built

Year Built: 1986