Skip to content

208 6th Ave.Mantoloking, NJ 08738

Built 1960

Last Sale Date
Apr 12, 2024

Property Information

Block10.16
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.01

Building Details

Building Class16
DescriptionA-1SF2G 1410
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,410
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$332,900
72%
Improvement Value:$128,800
28%
Total Assessment$461,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,926+5.2%
2024$11,335+3.5%
2023$10,952+1.3%
2022$10,813+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960