Skip to content

210 6th Ave.(51)Mantoloking, NJ 08738

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 19, 2003

Property Information

Block10.16
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.01

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,944
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$304,200
68%
Improvement Value:$145,700
32%
Total Assessment$449,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,621+5.2%
2024$11,045+3.5%
2023$10,672+1.3%
2022$10,537+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$144,000
DeedBook 5426, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1970