Skip to content

308 Mantoloking Rd.Brick, NJ 08723

Built 2022

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Sep 30, 2022

Property Information

Block101
Lot83.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.1

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningVZ
Sq Footage2,120
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,900
37%
Improvement Value:$227,700
63%
Total Assessment$362,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,366+5.2%
2024$8,902+178.2%
2023$3,200+1.3%
2022$3,159+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$635,000
Sq Ft2,120DeedBook 19188, Page 168Recorded10/6/2022

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

SaleMulti
$150,000

From:

To:

DeedBook 18063, Page 18Recorded9/21/2020

Also conveyed in this deed

1 parcel