Skip to content

3 Morey LaneBrick, NJ 08723

Built 1940

Last Sale Price
$327,500
Last Sale Date
Oct 31, 2016

Property Information

Block102.01
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.1

Building Details

Building Class16
Description2SFG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,908
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,500
48%
Improvement Value:$145,300
52%
Total Assessment$278,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,201+5.2%
2024$6,845+3.5%
2023$6,613+1.3%
2022$6,530+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$327,500

From:

To:

Sq Ft1,908DeedBook 16630, Page 1758Recorded1/13/2017

Property Sale

SaleMulti
$317,000
DeedBook 14798, Page 1655

Property Sale

SaleMulti
$415,000
DeedBook 13363, Page 1423

Property Built

Built

Year Built: 1940