Skip to content

123 Algonquian TrailBrick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Date
Feb 22, 1999

Property Information

Block1020.02
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page54.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,589
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
62%
Improvement Value:$93,100
38%
Total Assessment$243,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,345+5.4%
2024$6,022+3.6%
2023$5,810+1.3%
2022$5,735+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5665, Page 659

Property Built

Built

Year Built: 1960