Skip to content

131 Algonquian TrailBrick, NJ 08724

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 29, 2005

Property Information

Block1020.02
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page54.1

Building Details

Building Class16
Description1SS
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,176
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,800
62%
Improvement Value:$90,100
38%
Total Assessment$234,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,131+5.4%
2024$5,818+3.6%
2023$5,614+1.3%
2022$5,541+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950