Skip to content

161 Algonquian TrailBrick, NJ 08724

Built 1976

Last Sale Date
Apr 18, 2024

Property Information

Block1021
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page54.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,498
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,800
52%
Improvement Value:$131,500
48%
Total Assessment$276,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,211+5.4%
2024$6,844+3.6%
2023$6,604+1.3%
2022$6,518+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1976