Skip to content

201 Dennis Dr.Brick, NJ 08724

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 3, 2025

Property Information

Block1026.01
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.3

Building Details

Building Class16
Description1SF-P 1436
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,436
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$129,600
51%
Improvement Value:$123,400
49%
Total Assessment$253,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,603+5.4%
2024$6,267+3.6%
2023$6,047+7.4%
2022$5,629+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960