Skip to content

116 Sullivan Rd.Brick, NJ 08724

Built 2001

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 24, 2013

Property Information

Block1026.01
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,388
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,700
35%
Improvement Value:$268,200
65%
Total Assessment$411,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,751+5.4%
2024$10,203+3.6%
2023$9,844+1.3%
2022$9,717+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$272,700
DeedBook 10466, Page 626

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$570,000
DeedBook 5558, Page 855