Skip to content

200 Dennis Dr.Brick, NJ 08724

Built 1960
Other Exempt

Last Sale Price
$103,000
Last Sale Date
Jun 20, 1991

Property Information

Block1026.01
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,242
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,600
45%
Improvement Value:$156,300
55%
Total Assessment$285,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$6,833+1.3%
2022$6,744+1.7%
2021$6,630+2.4%
2020$6,473+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 4930, Page 388

Property Built

Built

Year Built: 1960