Skip to content

159 Duchess LaneBrick, NJ 08724

Built 2004

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Mar 24, 2015

Property Information

Block1026.01
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,987
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,300
31%
Improvement Value:$296,100
69%
Total Assessment$426,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,129+5.4%
2024$10,562+3.6%
2023$10,191+1.3%
2022$10,059+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft2,987DeedBook 16057, Page 1156Recorded4/17/2015

Property Sale

Sale
$449,900
DeedBook 12094, Page 733

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$680,000
DeedBook 10925, Page 853