Skip to content

208 Dennis Dr.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 15, 2005

Property Information

Block1026.01
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.3

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,867
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,700
34%
Improvement Value:$263,100
66%
Total Assessment$397,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,383+5.4%
2024$9,854+3.6%
2023$9,507+1.3%
2022$9,384+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 5592, Page 826

Property Built

Built

Year Built: 1960