Skip to content

124 Dennis Dr.Brick, NJ 08724

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 10, 2017

Property Information

Block1026.02
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.3

Building Details

Building Class16
Description2SF-P 1890
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,890
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,600
48%
Improvement Value:$141,200
52%
Total Assessment$270,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,068+5.4%
2024$6,708+3.6%
2023$6,472+1.3%
2022$6,388+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1957