Skip to content

118 Dennis Dr.Brick, NJ 08724

Built 1957

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Aug 4, 2023

Property Information

Block1026.02
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.3

Building Details

Building Class16
Description1SF-P 1409
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,409
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,600
55%
Improvement Value:$104,900
45%
Total Assessment$234,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,462+11.2%
2024$5,809+3.6%
2023$5,605+1.3%
2022$5,532+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$505,000
Sq Ft1,409DeedBook 19453, Page 1857Recorded8/8/2023

Property Sale

Sale
$262,500

From:

To:

Sq Ft1,409DeedBook 16684, Page 1553Recorded3/16/2017

Property Built

Built

Year Built: 1957