Skip to content

116 Dennis Dr.Brick, NJ 08724

Built 1956

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 31, 2024

Property Information

Block1026.02
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,319
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$129,600
55%
Improvement Value:$105,300
45%
Total Assessment$234,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,131+5.4%
2024$5,818+3.6%
2023$5,614+1.3%
2022$5,541+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$482,500
Sq Ft1,319DeedBook 19178, Page 490Recorded9/27/2022

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5623, Page 731

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 4785, Page 943

Property Built

Built

Year Built: 1956