Skip to content

406 Lorraine Pl.Brick, NJ 08724

Built 1957

Last Sale Price
$323,000
Last Sale Date
Oct 2, 2019

Property Information

Block1026.03
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.3

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,336
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,300
59%
Improvement Value:$90,400
41%
Total Assessment$220,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,760+5.4%
2024$5,467+3.6%
2023$5,275+1.3%
2022$5,206+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$323,000
Sq Ft1,336DeedBook 17653, Page 722Recorded10/23/2019

Property Sale

Sale
$193,100

From:

To:

Sq Ft1,336DeedBook 17489, Page 1902Recorded6/3/2019

Property Built

Built

Year Built: 1957