Skip to content

136 Duchess LaneBrick, NJ 08724

Built 1996

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Sep 1, 2021

Property Information

Block1026.05
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page54.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 1996
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,996
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,200
40%
Improvement Value:$202,600
60%
Total Assessment$339,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,869+5.4%
2024$8,417+4.0%
2023$8,095+1.3%
2022$7,990+1.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$625,000
Sq Ft1,996DeedBook 18686, Page 1422Recorded9/20/2021

Property Sale

Sale
$392,000
DeedBook 14740, Page 166

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 13008, Page 748

Property Sale

Sale
$227,500
DeedBook 5633, Page 739

Property Sale

Sale
$178,900
DeedBook 5410, Page 936

Property Built

Built

Year Built: 1996