Skip to content

102 South Hampton Pl.Brick, NJ 08724

Built 1993

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Apr 10, 2006

Property Information

Block1026.06
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,092
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,800
41%
Improvement Value:$207,600
59%
Total Assessment$352,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,198+5.4%
2024$8,729+3.6%
2023$8,422+1.3%
2022$8,313+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 13140, Page 540

Property Sale

Sale
$202,000
DeedBook 5132, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1993