Skip to content

119 South Hampton Pl.Brick, NJ 08724

Built 1994

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Apr 23, 1996

Property Information

Block1026.07
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 2004
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,004
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,600
41%
Improvement Value:$203,600
59%
Total Assessment$345,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,010+5.4%
2024$8,551+3.6%
2023$8,250+1.3%
2022$8,143+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5362, Page 187

Property Sale

Sale
$199,130
DeedBook 5149, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1994