Skip to content

119 Daybreak CourtBrick, NJ 08724

Built 1997

Owner
---
Last Sale Price
$760,000
Last Sale Date
Jul 2, 2025

Property Information

Block1026.09
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,972
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$143,600
42%
Improvement Value:$197,600
58%
Total Assessment$341,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,905+5.4%
2024$8,452+3.6%
2023$8,155+1.3%
2022$8,049+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$760,000
Sq Ft1,972DeedBook 20099, Page 1839Recorded8/12/2025

Property Sale

Sale
$625,000
Sq Ft1,972DeedBook 19152, Page 264Recorded9/1/2022

Property Sale

Sale
$389,000
DeedBook 11609, Page 515

Property Sale

Sale
$193,500
DeedBook 5525, Page 951

Property Built

Built

Year Built: 1997