Skip to content

116 Freeport Rd.Brick, NJ 08724

Built 1997

Last Sale Price
$341,000
Last Sale Date
Aug 10, 2012

Property Information

Block1026.09
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 1810
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,810
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,200
43%
Improvement Value:$190,500
57%
Total Assessment$334,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,736+5.4%
2024$8,291+3.6%
2023$7,999+5.1%
2022$7,612+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$341,000
DeedBook 15285, Page 1980

Property Sale

Sale
$188,500
DeedBook 5719, Page 59

Property Sale

Sale
$166,400
DeedBook 5481, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1997