Skip to content

141 Daybreak CtBrick, NJ 08724

Built 2004

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 17, 2025

Property Information

Block1026.10
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page54.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2616
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,616
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$144,100
31%
Improvement Value:$319,600
69%
Total Assessment$463,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,103+5.4%
2024$11,486+3.6%
2023$11,082+1.3%
2022$10,939+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$487,000

From:

To:

Sq Ft2,616DeedBook 16782, Page 1491Recorded6/28/2017

Property Sale

Sale
$505,000
DeedBook 14631, Page 763

Property Sale

Sale
$394,780
DeedBook 12138, Page 309

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 10734, Page 884