Skip to content

146 Daybreak CtBrick, NJ 08724

Built 2004

Last Sale Price
$406,550
Last Sale Date
Jan 11, 2005

Property Information

Block1026.10
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2576
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage---
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,000
31%
Improvement Value:$320,300
69%
Total Assessment$463,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,092+5.4%
2024$11,476+3.6%
2023$11,073+1.3%
2022$10,929+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$406,550
DeedBook 12452, Page 1511

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 10734, Page 884