Skip to content

155 Duchess LaneBrick, NJ 08724

Built 2005

Last Sale Price
$449,000
Last Sale Date
May 5, 2005

Property Information

Block1026.19
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,388
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,400
35%
Improvement Value:$269,200
65%
Total Assessment$413,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,795+5.4%
2024$10,245+3.6%
2023$9,885+1.3%
2022$9,757+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$449,000
DeedBook 12610, Page 1584

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$680,000
DeedBook 10925, Page 853