Skip to content

103 Sullivan Rd.Brick, NJ 08724

Built 2001

Last Sale Price
$239,900
Last Sale Date
May 8, 2001

Property Information

Block1026.19
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 2004
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage---
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,600
40%
Improvement Value:$210,400
60%
Total Assessment$348,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,083+5.4%
2024$8,620+3.6%
2023$8,317+1.3%
2022$8,209+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$239,900
DeedBook 10537, Page 1497

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$570,000
DeedBook 5558, Page 855