Skip to content

107 Sullivan Rd.Brick, NJ 08724

Built 2000

Last Sale Price
$469,900
Last Sale Date
Oct 8, 2004

Property Information

Block1026.19
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,424
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,800
34%
Improvement Value:$277,200
66%
Total Assessment$420,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,962+5.4%
2024$10,403+3.6%
2023$10,038+1.3%
2022$9,908+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$469,900
DeedBook 12323, Page 239

Property Sale

Sale
$282,400
DeedBook 10323, Page 1318

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$570,000
DeedBook 5558, Page 855