Skip to content

111 Sullivan Rd.Brick, NJ 08724

Built 2000

Last Sale Price
$224,900
Last Sale Date
Jul 27, 2000

Property Information

Block1026.19
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2966
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,966
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,600
30%
Improvement Value:$338,800
70%
Total Assessment$483,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,617+5.4%
2024$11,974+3.6%
2023$11,553+1.3%
2022$11,403+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$224,900
DeedBook 10159, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$570,000
DeedBook 5558, Page 855