Skip to content

231 Old Squan RdBrick, NJ 08724

Built 1948

Last Sale Date
Apr 23, 2024

Property Information

Block1030
Lot35.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,404
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,700
52%
Improvement Value:$103,100
48%
Total Assessment$214,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,356+5.6%
2024$5,071+3.8%
2023$4,884+1.4%
2022$4,817+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1948