Skip to content

167 Taft AveBrick, NJ 08724

Built 2007

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Dec 10, 2004

Property Information

Block1031
Lot74.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.3

Building Details

Building Class18
Description2.5SFG-P 3706
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,706
Acreage1.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,200
25%
Improvement Value:$456,000
75%
Total Assessment$611,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,952+5.4%
2024$15,139+3.6%
2023$14,608+1.3%
2022$14,418+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 12385, Page 1054